Od 2010 roku Beskidzkie Towarzystwo Cyklistów aktywnie zajmuje się wytyczaniem i oznakowanie tras rowerowych na terenie Bielska-Białej oraz powiatu bielskiego
W 2010 roku powstała Cyklomagistrala PL-SK łącząca Bielsko-Białą po stronie polskiej i Martin leżący na terenie Turca po stronie słowackiej.
Na Bazie Cyklomagistrali w kolejnych latach wytyczyliśmy kolejne trasy rowerowe jako propozycja dla słowackich, czeskich i polskich cykloturystów chętnie odwiedzających przygraniczny euroregion.
Trasy rowerowe powstają przy współfinansowaniu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85%, w ramach Programu Współpracy Transgraniczne Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013 oraz z budżetu państwaw 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy.
Trasy rowerowe oznakowane są znakami malowanymi i znakami drogowymi typu R dodatkowo ustawiono 10 tablic informacyjnych z przebiegiem tras.
Trasa nr 1 Bielsko-Biała – przełęcz Glinka granica PL-SK – 63 km
Cyklomagistrala PL-SK 63 km po stronie polskiej, 100km po stronie słowackiej.
Trasa rozpoczyna się w Bielsku-Białej - Plac Ratuszowy i dalej Bystra Śląska, Meszna , Buczkowice, Godziszka, Słotwina, Lipowa, Radziechowy-Wieprz, Węgierska Górka, Cisiec, Milówka, Rajcza, Ujsoły, przełęcz Glinka,
granica polsko-słowacka.
Trasa nr 1 – „ Z Placu Ratuszowego do Czechowic-Dziedzic” -13 km
Jest to przedłużenie Cyklomagistrali PL-SK oraz śląska trasa rowerowa nr 1.
Trasa rozpoczyna się na Placu Ratuszowym dalej ul. 11 Listopada, Cechową – przeprowadź rower, Podwale, Grażyńskiego, Konwojową, Komorowicką, Rzeczną, Klonową, Zabiele, Dębową, Wąską do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji
w Czechowicach Dziedzicach.
Trasa 001 „ Dookoła Bielska-Białej” – 52 km
Trasa ta to pętla ulicami: Leszczyńską, Piaskową, bulwarami wzdłuż potoku Straconka, Zawodzie, Ks. Brzóski, Polną, Wróblowicką, Admiralską przejazd przez Krakowską. Gmina Kozyulicami: Krańcową, Sadową, Chmielową, Pod Grapą, Topolową, Młyńską, Nadbrzeżną, Graniczną. Dalej ulicami: Bielską, Do Lasu, Tartaczną, Zagrody, Janowicką, Pod Kasztanem, 13 Zakrętów, Bystrą, Barkowską, Komorowicką, Mazańcowicką, Poligonową przejazd przez Andersa, Dumki, Spółdzielczą, Dębową, Kaskadową, Rudawka przejazd przez most nad droga ekspresową, Londzina, Mazurską, Dzwonkową, przejazd przez Cieszyńską, Średnią, Jaworzańską, Miętową, Zapora, Dębowiec, Skarpową, Karpacką, Karbową, Olszówka, Pocztową, Srebrną, Pszczelą, Czołgistów, Ustronie, Willową, Bystrzańską, przejazd kładką dla rowerów na drugą stronę rzeki Biała, Kusia, Paproci Kolejową, Gen. Maczka , Leszczyńską. Trasa 002 „ Centrum – Wapienia – Stare Bielsko” 18km - trasa rozpoczyna się na Placu Ratuszowym, dalej ul. Sempołowskiej, ścieżką rowerową przy ul. Partyzantów, ulicami: Kochanowskiego, karpacką, Jeżynową, Łowicką, Dębowiec, Zapora, Kopytko, dalej drogą gruntową wzdłuż potoku Wapienia, ul. Wapienicką, przejazd przez Cieszyńską, Zapłocie duże , Nad Potokiem, Zuchów, Halentówka, Piechurów.
Czarny Łącznik do trasy 001 „ Dookoła Bielska- Białej ” 1km - rozpoczyna się przy skrzyżowaniu ulic Partyzantów i Bora Komorowskiego. Biegnie po ścieżce rowerowej wzdłuż Partyzantów, do zjazdu do CH Gemini. Następnie przebiega po drodze gruntowej przez Park Strzygowskiego do ul. Leszczyńskiej.
Greenways - „ Kraków – Morawy –Wiedeń”
Woj. Małopolskie: Kraków (Wawel) – Kryspinów – Choleryn – Mników – Baczyn – lasy tenczyńskie- Rudno – Grojec – Alwernia – Wygiełzów – Las – Oświęcim – Brzezinka – Harmęże (most na Wiśle).
Woj. Śląskie: Wola – Miedźna – Pszczyna – Goczałkowice Zdrój – Zabrzg – Landek – Mazańcowice – Bielsko-Biała ( przez wzgórze Trzy Lipki, Stare Bielsko i Wapienicę) - Jaworze – Górki Wielkie – Nierodzim, Skoczów, Brenna, Goleszów,Dzięgielów, Cieszyn.
Czechy:Olomouc-Brno-Hevlin, Austria:Mistelbach-Wolkersdorf-Wien
Pętla Górska przez Ustroń, Goleszów, Cieszyn, Wisła, Istebna, Jabłonków, Trzyniec, Frydek Mistek.
Greenawy w województwie śląskim www.bikemap.net/pl/route/3309057-greenway-woj-slaskie/
Więcej informacji Cieszyn - Český Těšín - Dolní Domaslavice - Horní Domaslavice - Komorní Lhotka - Řeka - Guty - Jablunkov www.infotur.olza.pl/pl/oferta/krakow-%E2%80%93-morawy-%E2%80%93-wieden-greenways/10/
Greenways – w rejonie Bielska-Białej:
Kierunek Cieszyn- Kraków, trasa prowadzi od Jaworza ulicami: Sielska, Pagórkowa, Koralowa, Południowa, Podgórska, Storczyków, Jaworzańska, Miętowa, Leśników, Antyczna, Wapienicka, Cieszyńska, Zapłocie Duże, Nad Potokiem, Portowa, Zuchów, Halantówka, Piechurów, Poligonową, droga serwisowa biegnąca od ul. Andersa wzdłuż drogi ekspresowej S-1. I dalej ulicami: Dumki, Spółdzielcza, Dębowa, Spacerowa, przez potok Wapieniczanka w kierunku Międzyrzecza ulicami: Radosna, Widok, w kierunku ulicy Rudzickiej do Rudzicy. Następnie do Landeka (przejazd między stawami główną szosą, za Landekiem duktem leśnym do stacji PKP Zabrzeg Czarnolesie i dalej wzdłuż torów do stacji PKP Zabrzeg, skręcamy w tunel pod torami do ul. Gminnej w lewo dalej wzdłuż torów do zakrętu na trakt leśny w kierunku korony zapory na Jeziorze Goczałkowickim.
Po przejeździe przez koronę zapory kierujemy się do Goczałkowic.
Wiślana Trasa Rowerowa WTR Wisła - Gdańsk
W zamyśle jest szlakiem rowerowym umożliwiającym pokonanie Polski z południa (od źródeł Wisły) na północ (do Gdańska), lub odwrotnie, poruszając się wałami wiślanymi oraz drogami przyjaznymi dla turystyki rowerowej.
Odnoga WTR-u prowadząca do Bielska-Białej znajduje się w Zabrzegu nieopodal Zapory Goczałkowickiej prowadzi malowniczymi terenami do Doliny Wapienicy w Bielsku-Białej.
Wiślana Trasa Rowerowa – odnoga Bielsko-Biała do „Doliny Wapienicy“ (WTR-BB) 22 km:
Trasa prowadzi ulicami: Dębowiec, Łowiecka, Jeżynowa, Zwardońska, Lotnicza Orzeszkowej, Bukowa.
Ulica Andersa – trasa poprowadzona została po drodze dla pieszych
i rowerów biegnącej wzdłuż ulicy Andersa na odcinku od ul. Bukowej do ul. Sobieskiego, a nastepnie uliami: Nad Potokiem, Portowa, Zuchów.
i rowerów biegnącej wzdłuż ulicy Andersa na odcinku od ul. Bukowej do ul. Sobieskiego, a nastepnie uliami: Nad Potokiem, Portowa, Zuchów.
Gmina Mazańcowice ulicami: Halentówka, Pustki, Kopiec, Buczyna, Strzelców Podhalańskich, Piekarska, Krzywa.
Gmina Czechowice-Dziedzice ulicami: Potoczna, Zajęcza, Kole, Bory, Ochodzka, Burzej, Objazdowa, Korfantego, Mostowa, Gen. Sikorskiego,Gminna w Zabrzegu.
Trasa nr 003 – „Stare Bielsko – Przegibek 17 km:
Trasa prowadzi ulicami: Nad Potokiem, Sobieskiego, Zapłocie Duże, Ciżemki, Spółdzielców, I Armii Wojska Polskiego, Smolna, Lotnicza, Zwardońska, Orzeszkowej, Karpacka, Niwna, Kolista, Andersa, Bora Komorowskiego, Łagodna, Langiewicza, Górska do parkingu na „Przegibku“
Trasa nr 004 – „Armii Krojowej – Szyndzielnia“ 4 km:
Trasa rozpoczyna się na skrzyżowaniu ulic: Andersa – Partyzantów – Bora Komorowskiego. Biegnie wzdłuż ul. Andersa po istniejącej drodze dla rowerów i pieszych do ul. Armii Krajowej. Na dalszym odcinku ulicy obowiązuje zakaz ruchu nie dotyczący MZK, TAXI, mieszkańców i rowerzystów.
Trasa nr 005 – „Pętla Hałcnów“ 6,5km:
Trasa zaprojektowana jest jako pętla, prowadzi ulicami: Wyzwolenia, Księżycowa,Zagrody, Janowicka ( tu łączy się z Trasą 001-Dookoła Bielska Białej , Pod Kasztanem, 13 Zakrętów , Janowicka, Siostry Małgorzaty Szewczyk
Trasa nr 006 – „Wilamowski szlak ogrodów“ 26 km
Trasa rowerowa licząca 26km w gminie Wilamowice
Trasa w postaci pętli poprowadzona jest przez Pisarzowice, Hecznarowice, Wilamowice, Dankowice i Starą Wieś.
Przebieg trasy nr 006 – „Wilamowski szlak ogrodów“:
Pisarzowice
Ulicami: Czernichowska, Liliowa, Wodna, Pańska, Przecznia, Ogrodnicza, Szkolna, Kolonia.
Hecznarowice
Ulicami: Szkolna, Krakowska, Jana Pawła II, Handlowa.
Wilamowice
Ulicami: Latosińskiego, Jana III Sobieskiego, Mickiewicza, Więźniów Oświęcimia, Kochanowskiego, Piłsudskiego.
Dankowice
Ulicami: Piłsudskiego, Okrężna,Wiela, Oświęcimska, Browarnik, Świetego Wojciecha.
Stara Wieś
Ulicami: Dolna, Pielgrzymów, Społeczna, Czernichowska.
Wilamowice – pięknie usytuowana miejscowość, która leży na pograniczu południowej części Kotliny Oświęcimskiej, u podnóża Beskidów. Tereny tutejsze są uważane i znane jako miejsce gdzie żyją „polscy Flamandowie”- potomkowie dawnych osadników. który osiedlili się na tym terenie kilka wieków temu. Do dzisiaj istnieje ich specyficzny język. Miejscowość obfituje w stare drewniane zabudowania i kościoły.
Pisarzowice: położone są na południowych krańcach ziemi oświęcimskiej w dolinie rzeki Pisarzówki (dopływ rzeki Soły) charakterystyka terenu z licznymi zagajnikami i potokami tworzy parkowy krajobraz o dużych walorach turystycznych.
W Pisarzowicach znajduje się wiele zabytków kultury sakralnej.
Hecznarowice: Miejscowość jest usytuowana w dolinie Pisarzówki. Rejon przyciąga licznymi stawami rybnymi, rzeką i grzybami rosnącymi w tutejszych lasach.
Zasole Bielańskie: urokliwa miejscowość położona w dolinie rzeki Soły
Dankowice: położone są na prawym brzegu Górnej Wisły w Dolinie Dankówki. Od czasów panowania Kazimierza Jagielończyka słynie z hodowli karpia. Spotkać tu można sporo bocianów a zobaczyć dwór zbudowany prawdopodobnie na początku XIX wieku
z inicjatywy rodziny Habsburgów i kościół Św. Wojciecha.
Stara Wieś: piękna miejscowość poprzecinana dolinami rzeki Skowronki. Stawy, lasy i pola uprawne oraz Górny Dwór i architektura sakralna tworzą wspaniały klimat tego miejsca. Położony na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego znajduje sie w centrum Starej Wsi, w otoczeniu cmentarza na niewielkim wzgórzu, na które prowadzą kamienne schody. Wzniesiony w 1522, więżę dobudowano w XVII wieku.
W dolinie Starej Wsi znajduje się ciąg stawów rybnych. Na całym obszarze znajduje się kilka punktów widokowych, z których rozpościera się pejzaż okolicy, jak i pobliskiego Beskidu Małego i Śląskiego. Punktem obserwacyjnym jest położona na wysokości 306 m n.p.m. tzw. "Biała Glina". Od 2000 roku stoi tam krzyż jubileuszowy o wysokości 33 metrów.
Zapraszamy do odwiedzenia
Herbaciarni otoczonych ogrodami, z wieloma okazami drzew, krzewów, kwiatów, kwitnącymi azaliami, klonami , wiśniami japońskimi oraz innymi aranżacjami , które dostarczą Państwu inspiracji w tworzeniu własnego zielonego zakątka. Cisza i spokój oraz orientalna harmonia ogrodów ukoi nerwy i zapewni chwilę relaksu….
Trasa wilamowskich ogrodów:
1 .Szkółka Krzewów Ozdobnych Pudełek
Szkółka znana z uprawy azalii i różaneczników oraz rzadkich odmian krzewów iglastych. Na miejscu dostępna jest urocza kawiarnia, gdzie wśród zieleni możemy spokojnie wypocząć. Trzy razy do roku można też zwiedzać prywatny ogród z kolekcją różaneczników.
Otwarte: Od wczesnej wiosny do późnej jesieni: pn-so: 8.00-18.00
2. Szkółka Krzewów Ozdobnych Kubiczek.
Ciekawy zakątek dla kolekcjonerów roślin szczepionych. Można tu z dala od tłumu rozprostować nogi i nacieszyć oczy różnorodnością zieleni. Dla zwiedzających czeka kilka ciekawie urządzonych ogrodów ,w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Podczas organizowanych imprez plenerowych odbywają się tutaj koncerty oraz inne atrakcje.
Otwarte: Od wczesnej wiosny do późnej jesieni: pn-so: 8.00-18.00
3. Szkółka Krzewów Ozdobnych Pudełko
Znajdziemy tu ogród w stylu japońskim, gdzie możemy poczuć klimat dalekiego wschodu. Rzadko spotykane rośliny, unikatowa architektura i stylowa herbaciarnia pozwalająca ugasić pragnienie.
Otwarte: Od wczesnej wiosny do późnej jesieni: pn-so: 8.00-18.00
4. Szkółka Krzewów Ozdobnych i Ogrody do zwiedzania Milczyński
Mamy tu kilkanaście ogródków w których, każdy znajdzie odpowiedni zakątek do wypoczynku i czerpania inspiracji do własnego ogrodu. Znajdziemy tu aranżacje wykorzystujące zarówno typowe jak i mało znane rośliny, oraz zupełnie niekonwencjonalne zastosowania materiałów dekoracyjnych.
Otwarte: Od wczesnej wiosny do późnej jesieni: 7 dni w tygodniu
Regulamin korzystania ze szlaku