Trasy rowerowe w Wilamowicach

 TRASY ROWEROWE W WILAMOWICACH

NUMER PROJEKTU PL-SK/BES/IPP/III/95
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego  w 85%, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka  2007-2013 oraz z budżetu państwa
w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy
 
 
 
 
Trasa rowerowa licząca 26km  w gminie Wilamowice
Trasa w postaci pętli poprowadzona jest przez Pisarzowice, Hecznarowice, Wilamowice, Dankowice i Starą Wieś.
 
Przebieg trasy nr 006 – „Wilamowski szlak ogrodów":
       Pisarzowice
Ulicami: Czernichowska, Liliowa, Wodna, Pańska, Przecznia, Ogrodnicza, Szkolna, Kolonia.
Hecznarowice
Ulicami: Szkolna, Krakowska, Jana Pawła II, Handlowa.
Wilamowice
Ulicami: Latosińskiego, Jana III Sobieskiego, Mickiewicza, Więźniów Oświęcimia, Kochanowskiego, Piłsudskiego.
       Dankowice
Ulicami: Piłsudskiego, Okrężna,Wiela, Oświęcimska, Browarnik, Świetego Wojciecha.
Stara Wieś
Ulicami: Dolna, Pielgrzymów, Społeczna, Czernichowska.
 
Wilamowice – pięknie usytuowana miejscowość, która leży na pograniczu południowej części Kotliny Oświęcimskiej, u podnóża Beskidów. Tereny tutejsze są uważane i znane jako miejsce gdzie żyją „polscy Flamandowie”-  potomkowie dawnych osadników. który osiedlili się na tym terenie kilka wieków temu. Do dzisiaj  istnieje ich specyficzny język. Miejscowość obfituje w   stare drewniane zabudowania i kościoły.
 
Pisarzowice: położone są na południowych krańcach ziemi oświęcimskiej w dolinie rzeki Pisarzówki (dopływ rzeki Soły) charakterystyka terenu z licznymi zagajnikami i potokami tworzy parkowy krajobraz o dużych walorach turystycznych.
W Pisarzowicach znajduje się wiele zabytków kultury sakralnej.
 
Hecznarowice: Miejscowość jest usytuowana w dolinie Pisarzówki. Rejon przyciąga licznymi stawami rybnymi, rzeką i grzybami rosnącymi w tutejszych lasach.
 
Zasole Bielańskie: urokliwa miejscowość położona w dolinie rzeki Soły
Dankowice: położone są na prawym brzegu Górnej Wisły w Dolinie Dankówki. Od czasów panowania Kazimierza Jagielończyka słynie z hodowli karpia. Spotkać tu można sporo bocianów a zobaczyć dwór zbudowany prawdopodobnie na początku XIX wieku
z inicjatywy rodziny Habsburgów  i kościół Św. Wojciecha.
Stara Wieś: piękna miejscowość poprzecinana dolinami rzeki Skowronki. Stawy, lasy i pola uprawne oraz Górny Dwór i architektura sakralna tworzą wspaniały klimat tego miejsca. Położony na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego znajduje sie  w centrum Starej Wsi, w otoczeniu cmentarza na niewielkim wzgórzu, na które prowadzą kamienne schody. Wzniesiony w 1522, więżę dobudowano w XVII wieku.
W dolinie Starej Wsi znajduje się ciąg stawów rybnych. Na całym obszarze znajduje się kilka punktów widokowych, z których rozpościera się pejzaż okolicy, jak i pobliskiego Beskidu Małego Śląskiego. Punktem obserwacyjnym jest położona na wysokości 306 m n.p.m. tzw. "Biała Glina". Od 2000 roku stoi tam krzyż jubileuszowy o wysokości 33 metrów.
 
 
Zapraszamy do odwiedzenia
 
Herbaciarni otoczonych  ogrodami, z wieloma okazami drzew, krzewów, kwiatów, kwitnącymi azaliami, klonami , wiśniami japońskimi oraz innymi aranżacjami , które dostarczą Państwu inspiracji w tworzeniu własnego zielonego zakątka. Cisza i spokój oraz orientalna harmonia  ogrodów ukoi nerwy i zapewni chwilę relaksu….
 
Trasa wilamowskich ogrodów:
 
1 .Szkółka Krzewów Ozdobnych Pudełek
                Szkółka znana z uprawy azalii i różaneczników oraz rzadkich odmian krzewów iglastych. Na miejscu dostępna jest urocza kawiarnia, gdzie wśród zieleni możemy spokojnie wypocząć. Trzy razy do roku można też zwiedzać  prywatny ogród z kolekcją różaneczników.
Otwarte: Od wczesnej wiosny do późnej jesieni: pn-so: 8.00-18.00
 
 
2. Szkółka Krzewów Ozdobnych Kubiczek.
                Ciekawy zakątek dla kolekcjonerów roślin szczepionych. Można tu z dala od tłumu rozprostować nogi i nacieszyć oczy różnorodnością zieleni. Dla zwiedzających czeka kilka ciekawie urządzonych ogrodów ,w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Podczas organizowanych imprez plenerowych odbywają się tutaj koncerty oraz inne atrakcje.
Otwarte: Od wczesnej wiosny do późnej jesieni: pn-so: 8.00-18.00
 
 
3. Szkółka Krzewów Ozdobnych Pudełko
                Znajdziemy tu ogród w stylu japońskim, gdzie możemy poczuć klimat dalekiego wschodu. Rzadko spotykane rośliny, unikatowa architektura i stylowa herbaciarnia pozwalająca ugasić pragnienie.
Otwarte: Od wczesnej wiosny do późnej jesieni: pn-so: 8.00-18.00
 
 
4. Szkółka Krzewów Ozdobnych i Ogrody do zwiedzania Milczyński
                Mamy tu kilkanaście ogródków w których, każdy znajdzie odpowiedni zakątek do wypoczynku i czerpania inspiracji do własnego ogrodu. Znajdziemy tu aranżacje wykorzystujące zarówno typowe jak i mało znane rośliny, oraz zupełnie niekonwencjonalne zastosowania materiałów dekoracyjnych.
Otwarte: Od wczesnej wiosny do późnej jesieni: 7 dni w tygodniu
 
 

powrót