WILAMOWSKI SZLAK OGRODÓW

WILAMOWSKI SZLAK OGRODÓW 26 km / trasa 006 - wytyczona, oznakowana i otwarta 29.06.2014 przez Beskidzkie Towarzystwo Cyklistów.

link do szlaku:
http://www.projekt.btcbb.pl/39-mapa-rowerowa.html#content 
W niedzielę 29.04.2014 odbyła się akcja promująca „Wilamowski szlak ogrodów”.                                                             
Start uczestników z Placu Ratuszowego w Bielsku- Białej  zaplanowano na godzinę 10:00. Zgodnie z założeniem wystartowaliśmy punktualnie chociaż były obawy, że start z powodu przybycia spontanicznie dużej ilości osób chcącej wziąć udział w akcji może się opóźnić. Wśród przybyłych byli bielszczanie , rowerzyści z Czechowic-Dziedzic z  Zabrzega, Landku, w akcji brali też udział cykliści zza naszej granicy
z Czech i Słowacji. 
 
 Sprawne działania i pomoc kolegów i koleżanek z Beskidzkiego Towarzystwa Cyklistów i Czechowickiego Towarzystwa Cyklistów sprawiły, że dużą grupę rowerzystów podzielono na cztery mniejsze liczące po 15 osób, każda z nich na czele z prowadzącym na czas dotarła do Pisarzowic.
 
O 11:30 w Pisarzowicach  wjechaliśmy na teren Szkółki Krzewów Ozdobnych Pudełko przy ul. Ogrodniczej  czyli do Ogrodów Japońskich.
Już z daleko do oglądania zachęcał widok wspaniałych i rzadko spotykanych w naszych ogrodach roślin takich jak formowane sosny, kępy azalii czy klon japoński . Klimat japoński dopełniała kawiarnia, w której oprócz lodów i innych deserów można napić się wielu odmian herbaty.
W Pisarzowicach podczas zwiedzania nasza grupa wzbogaciła się o kilku nowych rowerzystów, którzy chętnie przyłączyli się do nas zaciekawieni dalszymi atrakcjami. A było ich jeszcze kilka.
 
Kolejna czekała na nas w Starej Wsi. Dzięki uprzejmości proboszcza parafii Grzegorza Thena o godzinie 13:00 w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego wysłuchaliśmy krótkiego wykładu na temat historii gminy Wilamowice, jej początków i pamiątek które poszliśmy zwiedzać do przy parafialnego muzeum. Niektóre z eksponatów pochodziły nawet z XXXVI wieku, większość z nich związana z kościołem ale nie zabrakło też pamiątek świeckich choćby po wojnie ze Szwedami.
 
 Przed nami kolejny punkt akcji promującej trasę ” Wilamowski szlak ogrodów”, Dankowice.  Z uwagi na dużą liczbę osób grupa podzieliła się na dwie części. Podczas gdy jedna razem z oprowadzającym panem Mateuszem Milczyńskim udała się zwiedzać ogrody i podziwiać przepiękne rośliny  w nim rosnące jedne zwyczajne takie, które można spotkać w wielu ogrodach inne egzotyczne, których uprawa w naszym klimacie możne sprawiać trudności  od choćby kasztan jadalny, druga miała czas na napicie kawy, herbaty i zjedzenia pysznego chleba ze smalcem.
 
Po całodziennych atrakcjach przyszedł czas na powrót do domu. Wilamowski szlak ogrodów to pomysł na zaplanowanie całego dnia, który dostarczy nie tylko możliwość pedałowania po wyznaczonej trasie ale także zapewni inne doznania związane z pięknem przyrody i historią.
 
Szlak powstał w ramach Projektu „Trasy rowerowe w Wilamowicach”
nr PL-SK/BES/IPP/III/95 
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z  Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85%, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013 oraz z budżetu państwa w 10%  za pośrednictwem  Euroregionu Beskidy 
 
 

powrót