TRASY ROWEROWE W WILAMOWICACH

 TRASY ROWEROWE W WILAMOWICACH

NUMER PROJEKTU PL-SK/BES/IPP/III/95
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego  w 85%, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka  2007-2013 oraz z budżetu państwa
w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy
 
 
 
WILAMOWSKI SZLAK OGRODNIKÓW
 
Trasa rowerowa licząca 26km  w gminie Wilamowice
Trasa w postaci pętli poprowadzona jest przez Pisarzowice, Hecznarowice, Wilamowice, Dankowice i Starą Wieś.
 
Wilamowice – pięknie usytuowana miejscowość, która leży na pograniczu południowej części Kotliny Oświęcimskiej, u podnóża Beskidów. Tereny tutejsze są uważane i znane jako miejsce gdzie żyją „polscy Flamandowie”-  potomkowie dawnych osadników. który osiedlili się na tym terenie kilka wieków temu. Do dzisiaj  istnieje ich specyficzny język. Miejscowość obfituje w   stare drewniane zabudowania i kościoły.
Pisarzowice: położone są na południowych krańcach ziemi oświęcimskiej w dolinie rzeki Pisarzówki (dopływ rzeki Soły) charakterystyka terenu z licznymi zagajnikami i potokami tworzy parkowy krajobraz o dużych walorach turystycznych. W Pisarzowicach znajduje się wiele zabytków kultury sakralnej.
Hecznarowice: Miejscowość jest usytuowana w dolinie Pisarzówki. Rejon przyciąga licznymi stawami rybnymi, rzeką i grzybami rosnącymi w tutejszych lasach.
Zasole Bielańskie: urokliwa miejscowość położona w dolinie rzeki Soły
Dankowice: położone są na prawym brzegu Górnej Wisły w Dolinie Dankówki. Od czasów panowania Kazimierza Jagielończyka słynie z hodowli karpia. Spotkać tu można sporo bocianów a zobaczyć dwór zbudowany prawdopodobnie na początku XIX wieku z inicjatywy rodziny Habsburgów  i kościół Św. Wojciecha.
Stara Wieś: piękna miejscowość poprzecinana dolinami rzeki Skowronki. Stawy, lasy i pola uprawne oraz Górny Dwór i architektura sakralna tworzą wspaniały klimat tego miejsca. Położony na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego 
 Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego znajduje sie  w centrum Starej Wsi, w otoczeniu cmentarza na niewielkim wzgórzu, na które prowadzą kamienne schody. Wzniesiony w 1522, więżę dobudowano w XVII wieku.
W dolinie Starej Wsi znajduje się ciąg stawów rybnych. Na całym obszarze znajduje się kilka punktów widokowych, z których rozpościera się pejzaż okolicy, jak i pobliskiego Beskidu Małego Śląskiego. Punktem obserwacyjnym jest położona na wysokości 306 m n.p.m. tzw. "Biała Glina". Od 2000 roku stoi tam krzyż jubileuszowy o wysokości 33 metrów.
 
 
Zapraszamy do odwiedzenia
 
Herbaciarni otoczonych  ogrodami, z wieloma okazami drzew, krzewów, kwiatów, kwitnącymi azaliami, klonami , wiśniami japońskimi oraz innymi aranżacjami , które dostarczą Państwu inspiracji w tworzeniu własnego zielonego zakątka. Cisza i spokój oraz orientalna harmonia  ogrodów ukoi nerwy i zapewni chwilę relaksu….

powrót