Ach ten XX wiek!

 
 

BIELSKO - BIALSCY CYKLIŚCI

 

 
 

W 1845 r. opatentowano oponę pneumatyczną a w 1867 r. wolne koło. Od tego czasu rower stał się nie tylko ciekawostką ale środkiem komunikacji.

 

 

 1887

 

  Gdy wynaleziono bicykle, pierwsze egzemplarze pojawiły się także na ulicach w dawnym Bielsku i Białej. Od razu znaleźli się zwolennicy sportu rowerowego i już w 1887 zarejestrowali towarzystwo "Bicycle Club Bielitz-Biala".

 

  

1911

 

  W II połowie XIX w. nasze miasto otwierało się w wszelkie nowinki techniczne i nie pozostawało ani na chwilę w tyle postępu cywilizacyjnego. Obok wielkich wynalazków, które pomagały w rozwoju przemysłu i komunikacji pojawiły się także pierwsze bicykle. Początkowo jako nowinka i atrakcja niedzielnych spacerów, z biegiem czasu coraz bardziej popularna rozrywka.

 

 
W Bielsku wielkim propagatorem i amatorem nowinek związanych z automobilami, motocyklami i bicyklami był fotograf Robert Krischke, zamieszkały przy ul.Wyspiańskiego 6. Natomiast w Białej niekwestionowanym liderem w sprzedaży i serwisowaniu bicykli był przez kilkadziesiąt lat Adolf Kapellner przy ul. 11 Listopada (tam gdzie jest fontanna z Reksiem).

 

 
Cykliści organizowali wspólne wycieczki a nawet wyścigi kolarskie już w pierwszej dekadzie XXw. Oficjalnie zarejestrowali swoje towarzystwo 12 lipca 1911r. pod nazwą „Radfahrer-Verein Bielitz u.Biala” a na jego czele stanęli fabrykant Karl Leopold Zipser (prezes), Józef Brudek (skarbnik), Józef Cichy (sekretarz), Karol Nowak (kasjer).

 

1996 – 2016  Bielskie Rodzinne Rajdy Rowerowe  - 20 lat jesteśmy razem !

 

 
08.09.1996
 
Tak naprawdę nikt nie przypuszczał że I Bielski Rodzinny Rajd Rowerowy pod patronatem Grażyny Staniszewskiej dojdzie do skutku.
 
W strugach deszczu przy 8 stopniach Celsjusza, 550 osób wystartowało o godzinie 9.30 z Placu Ratuszowego. Półmetek Rajdu był w Wapienicy na stadionie LKS, a meta na Błoniach.
 
Strugi deszczu oraz niskie temperatury jeszcze nie raz towarzyszyły tej imprezie, mimo to „Rajdowiczów” przybywało z roku na rok!
 
25.04 2004
 
16 Bielski Rodzinny Rajd Rowerowy pod patronatem Grażyny Staniszewskiej zapowiadał wielkie wydarzenie  – Rajd Wisłapromujący budowę "Wiślanej Trasy Rowerowej" czyli zbudowanie, w oparciu o najważniejszą i najbardziej symboliczną z polskich rzek – Wisłę, markowego produktu turystycznego Polski.
 
 
2005
 
Podczas wiosennej edycji Rajdu po raz pierwszy dzięki wsparciu Grupy PZU wszyscy rowerzyści pojechali w kaskach. Dostaliśmy 3 000 niebieskich kasków dla uczestników imprezy.
 
Promujemy przede wszystkim bezpieczeństwo na drogach !
 
W tym roku powstało Beskidzkie Towarzystwo Cyklistów które przejęło organizację Rajdów.
 
 
2006
 
Podczas 20 Rajdu wiosną 2006 roku został zaprezentowany hymn Rodzinnych Rajdów Rowerowych autorstwa Krzysztofa Maciejowskiego.   Hymn był tylko z tekstem refrenu, a po rajdzie ogłosiliśmy konkurs na słowa do zwrotek hymnu, wygrała propozycja pani Jadwigi Ochman.
 
 
 
autor tekstu :Jadwiga Ochman           muzyka: Krzysztof Maciejowski
 
1.
 
Wstań z samego ranka,
 
czas świętować dziś,
 
dzień rajdowy odlotowy z przyjaciółmi.
 
Przygotuj więc swój rower,
 
spakuj plecak uśmiech też,
 
zabierz babcię, mamę, brata,
 
pora na start.
 
refren...
 
2.
 
Rajd, to jest przygoda,
 
nie zapomnisz jej,
 
jak na skrzydłach poszybujesz z marzeniami.
 
I niech życia kłopoty,
 
pozostaną z tylu gdzieś,
 
w słońcu radość,
 
a w młodości siła i my.
 
refren. 
 
 
 
 
 
 
Refren:
 
 
Na rowery, na rowery z nami jedź,
 
 
weź rodzinę, zakręć kołem z nami jedź,
  
 
i niech wesoło płynie czas, wokół nas
 
 
 
 
 
 
 
2007
 
22.04.2007  - 22 Bielski Rodzinny Rajd Rowerowy pod patronatem Grażyny Staniszewskiej zapowiadał po raz kolejny Rajd Wisłapromujący budowę "Wiślanej Trasy Rowerowej"
 
"Wiślana Trasa Rowerowa" z założenia jest rowerowym szlakiem, który umożliwi turyście bezpieczne przemieszczanie się oraz daje szansę poznania mijanych po drodze subregionów. Całość trasy  liczy ponad 1000 km, przy czym jej początek to źródła rzeki (leżące w Beskidach miasto Wisła), a koniec to ujście rzeki do Morza Bałtyckiego.
 
 
 
      Do roku 2012 patronem Rajdu była Pani Poseł i Europoseł  Grażyna Staniszewska, która cały czas wspiera tą idee i stara się czynnie uczestniczyć w wydarzeniach.
 
      Od 2013 roku patronat nad Rajdem przejął Prezydent Miasta Bielska-Białej – Jacek Krywult.
 
    

2014 

 

 

 W 2014 roku obchodziliśmy dziesiątą rocznicę obecnego Beskidzkiego Towarzystwa Cyklistów, w tym też roku na jednej z aukcji pojawił się oryginalny emaliowany emblemat pierwszych bielskich cyklistów z 1887 roku. Ponieważ jest to unikat i wielka rzadkość został od razu zakupiony przez nasze stowarzyszenie.

Podczas 36 edycji Bielskiego Rodzinnego Rajdu Rowerowego 11 maja 2014  rowerzystom na starcie towarzyszył Prezydent RP Bronisław Komorowski, który podpisał nowelizację prawa wodnego ułatwiającą budowę dróg rowerowych, wytyczanie szlaków turystycznych wzdłuż rzek oraz umożliwić jazdę rowerem po wałach przeciwpowodziowych . 

Co roku liczba uczestników Bielskich Rajdów Rowerowych –jest ogromna ponieważ w wiosennych edycjach startuje około 3 000 a jesiennych około 2 500 rowerzystów!

 

 

2016 Wystawa

 Beskidzkie Towarzystwo Cyklistów zarchiwizowało pamiątki po 39 edycjach rajdów.  W ten sposób powstała wystawa która towarzyszyć będzie Bielskim Rodzinnym Rajdom Rowerowym.

 


Beskidzkie Towarzystwo Cyklistów
ul.Krasińskiego 5a
43-300 Bielsko-Biała

ING Bank Śląski 07 1050 1070 1000 0022 9058 7183

powrót